
Ако се интересувате от предприемачество и стартиране на собствен бизнес у нас, най-вероятно сте виждали, познавате или ви предстои да срещнете Инна Бояджиева. Причината е, че младата габровка е част от инициативите BBU Startup School и София Бизнес Клуб. BBU Startup School е първата университетска програма по предприемачество и бизнес и вече е акредитирана от Нов български университет. В момента тече набирането на кандидати, а стартирането на програмата е на 28 ноември 2016 г. В интервю за „Габрово Daily“ Инна ни разказва за себе си, за BBU Startup School и за най-важните стъпки, за да успее един млад предприемач в България.
Ти си една от младите и активни габровки. Представи се пред читателите на „Габрово Daily“.
Казвам се Инна Бояджиева и съм от Габрово. Родът ми е от два от най-красивите градове в България – Габрово и Трявна. Горда съм, че съм от този край и се радвам, че именно там са най-искрените ми приятелства. В Габрово прекарах невероятни години в VІІІ основно училище. Доста иновативно училище за времето си – имахме радио, училищен вестник, и аз бях доста активна във всички училищни прояви. И така най-прекрасните ми спомени са за голямото жълто училище в Габрово и лудите детски игри в Трявна през ваканцията.
Гимназиалното си образование получих в София, където и по-късно станах студент и се дипломирах като бакалавър по „Гражданска и корпоративна сигурност“, а след това и магистър по „Право“.
В момента съм насочила цялата си енергия и време в проект, по който работя повече от година и половина. Това е BBU Startup School.
Разкажи повече за фондация BBU, целите и проектите й и каква е твоята роля в организацията?
Фондация „BBU“ е учредена през месец юни 2015 г. с цел да създава обучителни програми, с които да подпомогне изграждането на млади лидери и предприемачи, да стимулира създаването и използването на иновации и нови технологии, да стимулира научно-изследователската и научно-приложната дейност, да привлече чужди инвеститори и компании, които да стартират своя бизнес в страната, с което да допринесе за по-доброто развитие на предприемаческата еко-система в България и региона.
Основните проекти, по които работим са BBU Startup School и София Бизнес Клуб. Този клуб е неформална инициатива, която организираме под патронажа на Стамен Янев – директор на“ Българска агенция за инвестиции“.
Неколкократно спомена BBU Startup School, какво всъщност представлява това училище?
BBU Startup School е първата университетска програма по предприемачество и бизнес, която събира на едно място академични преподаватели, хора от бизнеса и инвеститори, с цел да създаде новото поколение на бизнес лидери.
Формата на обучение в BBU Startup School е целодневна и присъствена. Целта е една – максимален брой идеи да стартират като реални компании.
От понеделник до четвъртък в продължение на 9 месеца ще редуваме теория, съвети от хората в бизнеса и работа по проектите. Петъците са отделени за семинари, work shop-и, мотивиращи лекции и всичко онова, което не е влезнало в акредитираната програма, но е важно и полезно.
Нещо повече – BBU Startup School е акредитирана програма от Нов български университет, което означава, че всички участници, които имат желание, могат да продължат своето обучение в магистърската програма “Бизнес администрация” (МБА програма) на НБУ.

Какви са условията за участие в BBU Startup School?
В програмата могат да кандидатства всеки навършил 18 г., притежаващ средно или висше образование.
В програмата ще бъдат приемани три типа кандидатури:
- Хора с идея, но без екип
- Хора с идея и екип
- Хора, които искат да се присъединят към чужд екип, но нямат собствена идея.
Всички кандидатстват по един и същи начин. Описват своите идеи и отговарят на няколко допълнителни въпроси, които да пояснят идеята им. Тези без идея провокираме да споделят как те биха променили или допълнили вече работеща идея, с цел да проверим техния начин на мислене.
В рамките на BBU Startup School стартира първата в България Junior Company, която ще осигури реална работна среда за участниците, които не са представили идея и не са се присъединили към екип.
Всички апликации ще бъдат прегледани от жури съставено от екипа на BBU, екип от Нов български университет и консултанти от фонда Krypton Venture Capital.
Успешно представилите се кандидати ще бъдат поканени, за да се присъединят към пилотния брой на BBU Startup School, който стартира на 28 Ноември 2016 година.
Всички участници ще получат необходимата теоретична подготовка, доказано бизнес ноу-хау от нашите ментори, време за работа по реалните бизнес идеи, широка мрежа от контакти и срещи с инвеститори. Тези, които по някаква причина не успеят в стартирането на собствен стартъп, на финала на програмата ще са получили незаменими практически знания и умения, с които ще са напълно готови да се присъединят към вече стартирали компании. Това ще е двустранен процес, който ще тече през цялото време на програмата – компаниите ще имат постоянен контакт с участниците и ще споделят обратна връзка за тяхната работа и качества, които притежават или трябва да бъдат развити.
Какви са твоите очаквания за развитието на участниците в BBU Startup School след края на курса?
BBU Startup School не поставя оценки, не очаква да бъдат предавани домашни и курсови работи. Причината за това е, че участниците в програмата създават своя собствен бизнес, а в него най-добрите оценки са постигнатите резултати и обратната връзка от партньорите и потребителите.
BBU Startup School завършва с demo-day, на което ще поканим инвеститори, пред които екипите ще представят своите проекти. Добрите идеи ще получат финансиране, останалите ще са ценни кадри за съществуващи компании.
Представи си, че имаш само 3 изречения, за да мотивираш един човек да се включи в BBU Startup School. Кои са твоите 3 изречения?
9 месеца, 3 семестъра, 1500+ учебни часа, 32 уъркшопа, 13 курса, 16 академични преподаватели, 50+ ментори от България и чужбина, инвеститори, 1 demo-day. Всичко зависи от вас! (Хм, успях и със само две изречения.)
Какви са най-важните стъпки според теб, за да успее един млад предприемач в България?
Бангладешкият банкер и предприемач Мохмед Юнус казва, че всички се раждаме предприемачи ( „Аll humans are born entrepreneurs“). За да успееш да станеш предприемач, са нужни бизнес умения, креативност и много мотивация. Всеки ден трябва да се бориш, да вярваш и да не спираш да пробваш, докато не накараш машината да заработи или докато не се провалиш, опитвайки.
Най – важната стъпка е да направиш „стъпката“ и да я правиш всеки ден.