
Средногодишният доход на лице от домакинството за 2016 г. в област Габрово е в границите 5020 – 5780 лв. Това сочи съвместен анализ на Института за пазарна икономика и българската геоинформационна компания Мапекс. Доходите в област Габрово надвишават доходите в областите с повече населени места като Пловдив и Бургас и са равни с доходите в области като Стара Загора, Варна, Русе и Плевен. По-ниски са доходите в съседните ни области Велико Търново и Ловеч.
Изследването позиционира област Габрово по средата на скалата от пет нива на доходи.
Увеличава се разликата между най-богатите и най-бедните области
През 2016 г. най-високи са доходите в столицата – 7349 лв./човек годишно, а най-ниски – във Видин, Кърджали, Сливен, Силистра, и Търговище (под 4 хил. лв./човек годишно), сочи изследването. Разликата между областта с най-високи средногодишни доходи и тази с най-ниски такива се увеличава от 1,8 пъти през 2000 г. до 2,1 пъти през 2016 г. Бързото нарастване на доходите в столицата започва едва след 2005 г., като преди това (в периода 2001-2005 г.) те се движат около средните за страната. Като цяло за периода 2001-2016 г. най-висок растеж на доходите се наблюдава именно в столицата – 4,4 пъти, следвана от Стара Загора – 4 пъти.
Предвид наблюдаваното покачване на тежестта на доходите от работна заплата в общите доходи през последните години, можем да очакваме разликата между най-богатите и някои от най-бедните области да продължи да се задълбочава – показват данните на ИПИ и „Мапекс“. Причината е, че доходите от пенсии не могат да поддържат същия темп на растеж, какъвто виждаме в трудовите доходи. Това важи с особена сила за области със застаряващо население и недостатъчно добре развит пазар на труда като Видин и Кюстендил. Това са и областите, в които пенсиите формират най-висок относителен дял от общия доход на домакинствата – съответно 48% във Видин и 41% в Кюстендил.
Пълния анализ четете в сайта на ИПИ тук