Таня Христова: Габровският хумор е уникалният бранд на Габрово

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Таня Христова, кмет на Община Габрово

Таня Христова, кмет на Община Габрово

За габровския Карнавал, превъплъщенията на кмета в различни образи и каква е „хумористичната“ стратегия за развитие на Столицата на хумора и сатирата разговаряме с кмета на Габрово Таня Христова. Интервюто е част от рубриката на Габрово Daily „Ах, този арт“.

Карнавалът отмина съвсем скоро и емоциите са още живи. Споделете ни Вашите впечатления от карнавала тази година.

Емоцията е впечатляваща, особено когато си участник в дефилето. Усмихнатите лица, настроението, цветовете, музиката – всичко това те зарежда и вдъхновява. Разбираемо е като организатори да имаме предимно позитивни коментари, но реалната равносметка наистина показва все по-добра организация и все повече участници. Дори онлайн излъчването на Карнавала отчете сериозна активност на гледащите в интернет, включително и от чужбина. Тази година и основното събитие, и съпътстващите, бяха изключително добре отразени и се радваха на голям медиен интерес, а неделният ден след Карнавала беше пълноценен финал на празничната седмица.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Карнавал 2016: Междузвездни войни в Габрово (СНИМКИ)

3D мапинг и празнична заря за Карнавал 2016 (СНИМКИ)

3D мапинг в последната карнавална нощ 22 май 2016 (СНИМКИ)

Карнавал в Габрово 2016: Шествие, 3D мапинг и заря (ВИДЕО)

Габровски Карнавал 2015 (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Габровският карнавал от миналото в снимки

Според традицията в Габрово кметът на града влиза в образ за карнавалното шествие. В какви образи сте се превъплъщавали Вие и имате ли любим?

Преобразяването има силата да те пренесе в света на героя, който пресъздаваш и за кратко време да преодолее времето и пространството – наистина е много вълнуващо. Може би най-доброто ми превъплъщение, в което наистина бях неразпознаваема, бе това на Скарлет О‘Хара от „Отнесени от вихъра“. Това е прекрасна традиция и всеки кмет задължително трябва да я спазва. Радостно е, че все повече хора се маскират, дори да са само зрители на дефилето.

Вижте в какви образи се превъплъти кметът на Габрово Таня Христова в различните карнавални издания:

Как се разви габровският карнавал според Вас през годините, в които Вие сте кмет?

Най-добрата оценка ще я дадат хората, които са част от този спектакъл, като участници и зрители. В годините ние успяхме да запазим духа на дефилето, като всяка година се стремим да обогатяваме съдържанието на характерните за него елементи –  политическата сатира и габровския хумор. Тази година включихме и нови моменти в рекламата на събитието чрез печатна, медийна реклама и сувенири. Нашите изводи са, че трябва да насочим още усилия за обогатяване на самото карнавално дефиле, нужен е повече ресурс за шествието – за картини и макети.

Като Столица на хумора и сатирата има ли Габрово своя дългосрочна „хумористична“ стратегия за развитие?

Габрово има изключително уникален бранд – габровският хумор. Стремим се да го използваме пълноценно за качествени културни продукти, които са в основата на нашето туристическо предлагане. Освен карнавала, ежегодно организираме „Смешен филм фест”. Стремежът да се представят хумора и сатирата чрез филмовото изкуство в Габрово датира от 1969 г. По-късно панорамата на комедийния филм прераства в „Международен фестивал на комедийния филм“, а днес събитието е със съвременния си облик от 2006 г. насам. Около деня на шегата 1 април обичайно се случва и Международният фестивал на илюзионното изкуство – Магична среща „Златна котка”. Той е сред най-младите фестивали в Габрово с международно участие, но успя да се утвърди за последните пет години като най-голямото магично събитие на Балканите и Източна Европа. Международният фестивал на комедийния спектакъл, Националната среща-наддумване „Благолаж“ и разбира се Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата вече имат своето запазено място сред авторитетните събития за хумористично и сатирично творчество.

Видимо е и как габровският хумор се е наместил трайно, и смея да твърдя удачно, в градската среда. Както прилича на Столица на хумора, стършел с жило като връх на писалка е забил глава в сградата на Дома на хумора и сатирата, антипаркинг телата в центъра са във формата на човечета, арт пейките пред Библиотеката са „подпрени“ с книги, по новите велоалеи на ул. „Дунав“ парапетите са във форма на велосипеди, художественото осветление по р. Янтра я прави пъстра и различна, зелената зона до новото кръгово кръстовище си има гигантска зелена габровска котка, която вече се сдоби с котенца.

Програма „Култура“ е другият ни важен инструмент за насърчаване на местни идеи, включително и за създаване на привлекателни за хората места. Много скоро ще видите осъществени други проекти, които ще добавят още габровски характер на средата около нас. Нови възможности за по-разнообразен продукт ще осигурим и след модернизацията на Дома на културата и на Дома на хумора и сатирата, която планираме. Знаете, че Габрово бе избран за Пилотен град на културата от Комисията по култура към Световната организация на градовете и местните власти, така че с помощта на европейски експерти предстои да създаваме други добри културни продукти, които да превръщаме в туристически.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.