
Дряновецът Стефан Иванов от 11 години рисува ретро модели на автомобили. Вече е нарисувал над 2000 рисунки. Не е посещавал курсове или обучения по рисуване, нито е завършил такова училище. През 2005 г. катастрофира тежко с мотоциклет и когато започва да се възстановява през 2006 г. започва и да рисува. Заедно с баща си реставрират стари „Шкоди“ и участват в ретро паради.
Имате интересна лична история – дряновец, шампион по лека атлетика на България, с огромна страст към ретро автомобилите на „Шкода“. Разкажете повече за себе си.
Името ми е Стефан Иванов. На 30 години съм, от Дряново. Завърших средно образование в родния си град, в СОУ „Максим Райкович“. След това се занимавах активно с лека атлетика, като четири пъти бях шампион на България на 100 м, 200 м и 400 м. Обичам да пътувам, да съм сред природата. С баща ми се занимаваме със реставриране на стари автомобили „Шкода“ и взимам участия в ретро паради. Учих четири години във Великотърновския университет, но преди държавния изпит прекъснах поради редица причини. Няколко пъти съм бил в САЩ с цел да работя, но успях да се докосна и до различни култури и общности там.

Рисувате исторически модели на „Шкода“. Какво Ви вдъхнови и кое поддържа страстта вече цели 11 години и 2000 рисунки по-късно?
С рисуването на исторически модели на „Шкода“ започнах да се занимавам през лятото на 2006 г. и така за 11 години съм нарисувал над 2000 рисунки. Някои от моделите почти не са познати у нас, а други са добре известни още от времето на соц-а.

Самата автомобилна компания има около 130-годишна история – една от най-старите автомобилни компании в света с десетки спортни отличия, иновации и рекорди. В началото това беше просто хоби за запълване на свободното ми време, но след като броят на скиците започна да се увеличава, идеята ми се разви и пое в друга посока. Крайната цел на това начинание е да се отпечатат илюстрирани енциклопедии с различните етапи от развитието на компанията. История в рисунки на марката.

Като цяло това начинание е без аналог в света. Никой преди, а и не мисля, че в бъдеще някой би направил нещо подобно. Идеята за реализирането на енциклопедиите е уникална,развлекателна и би поднесла историята на компанията по един необичаен и лесен начин, но не мисля, че в България би имала реализация. Мисля,че в Чехия тази идея би срещнала най-голям успех и позитивизъм, а евентуални пазари би имала основно в Чехия, Словакия, Германия, Англия и Русия. Предстоят рисунки на автомобили от Втората световна война например.

Защо само и единствено скици на „Шкода“? Каква е личната история точно с тази марка автомобили?
От десетилетия семейството ми е притежавало тази марка. От 1977-ма до ден днешен. Един ден, преди 13-14 години, ми попадна статия за спортната история и постижения на компанията. Грабна ме вълнуващата и необикновена история и иновации – първата автобусна линия Прага-Париж, международните състезания, първият рекорд за скорост в категория 5000 куб. см, първият 8-цилиндров двигател в централна Европа, както и създаването по поръчка на 24,4-литровия двигател за самолет за Лорейн-Дитрих. Първият президент на Чехословакия Томас Масарик е притежавал свръхлуксозната за времето си Шкода Хиспано-Суиза.


Представяте изложба с рисунки в Дряново. Разкажете какво включва изложбата?
Преди около два месеца открих изложба в Исторически музей Дряново с 43 рисунки на автомобилите Лаурин и Клемент (по-късно получава името Шкода). Обхващат периода 1905-1925 г. Подбрал съм едни от най-интересните модели, които са оставили отпечатък върху автомобилната история. Също така съм изложил колекцията си от около 130 различни ключодържателя на Шкода.

Освен да рисувате, заедно с баща Ви реставрирате стари „Шкоди“ и участвате в ретро паради. Кои са най-интересните модели, на които сте попадали в България?

През 2009 г. купих един страхотен модел от 1967 г. от Велико Търново. Истинска красавица. Много елегантен и интересен автомобил – Шкода 1000 МБ. Откупих я от един старец. Трябваха му пари за операция на очите, а самата кола седмица по-късно заминаваше за скрап, а беше само на 58 000 км. Същата година с баща ми отидохме до Чехия да видим музея на Шкода и да купим части за колите ни. През 2011-та беше завършена и тръгна отново по улиците. Хората я гледаха с наслада. В момента този модел се намира в Ретро музея във Варна. Скоро трябва да се сдобия със Шкода 1203 (линейка), но много работа ще трябва, за да бъде реставрирана. Преди месец се запознах със собственик на Шкода Супърб от 1937 г., която според справки може би е единствена бройка, останала в света от това изпълнение. Уникален автомобил.
Още от рисунките може да откриете във Фейсбук страницата „Скиците на Стефан Иванов“